article-top-bg.jpg

Kočka a kalkulačka

Občas se mě někdo zeptá, co považuji v józe za nejdůležitější. Samozřejmě je to uvolnění. S tou odpovědí se nedá váhat, protože bez hlubokého uvolnění nemůže jóga ani začít. (Stejně jako spousta jiných věcí.) Jenže, umíme to vůbec? Skutečně a odevzdaně se uvolnit tak, až nás doslova fyzicky zalije klid a teplo a radost odněkud zevnitř? Mluvíme o tom, čteme o tom, ale kolika z nás je skutečné uvolnění se z těla a hlavně z mysli opravdu přístupné?

Kočky to umí. Párkrát v životě jsem kočku měl a vždycky jsem zůstával v úžasu nad její schopností nechat všechno plavat a užívat si to, co právě je. Letting go. Jistě, řeknete si, kočky nemají tak vyvinutou inteligenci, takže to mají jednodušší. Je to právě lidská mysl, hrdý květ naší nervové soustavy, který je naším nejlepším přítelem, ale i nepřítelem, protože nás dokáže obracet proti nám samým. Všimli jste si, že myšlení nás přivádí do tenze? Téměř vždycky. Do tenze fyzické, jistěže nevědomé, která se pak manifestuje tenzí v chování, řeči a jednání. Najednou zjistíme, že je celý náš život podivně napjatý. A věci se nám samozřejmě nedaří. Takže máme nemyslet??

To určitě ne. Co ale vnímat mysl a myšlení třeba jako kalkulačku. Potřebuji něco spočítat, zapnu ji, vypočítám a vypnu ji. Je to nástroj. Nástroj, který mi poslouží, pokud ho aktivuji, ale proč ho mám nechávat stále zapnutý, i když od něj nepotřebuji žádnou službu? Stále zapnutá kalkulačka se nudí a začne zcela protismyslně zadávat úkoly mě! Najednou se role převrátily a já sloužím své mysli. Tahá si mě po svých: kdyby, jestli, až, možná, zítra, včera, jak to vlastně myslel, tohle musí vyjít, tohle se nesmí stát..

Mysl je dost jednoduchý počítač, který prostě na základě databanky minulé zkušenosti vyhledává potenciální nebezpečí a potenciální slast. Chce nás chránit a rozmazlovat. Tak proč to celé dopadá naopak? Protože jsme ztratili schopnost ovládat svoji mysl. Protože necháváme naši kalkulačku stále zapnutou. Protože velí ona nám, a ne my jí. Je možné to změnit? A přivést si do života spolu s hlubokým uvolněním i tolik potřebný odpočinek, zdraví, klid, energii a spokojenost?

Jóga je jednou z cest. Meditační jógová praxe nás učí vidět, jak naše mysl skutečně funguje. Naše nevědomé tendence, emoční vzorce, strachy, lpění, sebeklamy. Čím detailně to vše poznáváme, tím jasně se nám ukazuje cesta ven ze začarovaného kruhu utrpení moderního člověka.

Možná, že řešením je tedy umění plynule přepínat mezi kalkulačkou a kočkou. Ani kočka se přece jen stále nepovaluje. I ona umí být v mžiku aktivní, bránit se nebo lovit. Ale dokáže i to druhé, slastné letting go.. A hlavně, dokáže si hrát. Život je přece hra. Nebo ne? - Petr Ulrych