Půst ÉKÁDAŠÍ
Víme, že strava hraje důležitou úlohu v našem životě. Podle Ajurvédy je důležité nejen správně jíst, ale také občas správně nejíst – držet půst.
Pokud jste ještě nikdy půst nedrželi, teď je na to ideální čas. Nejvhodnější den pro půst je totiž 11. den po úplňku a novoluní.
Žádný půst není jednoduchý, tady si ale můžete vybrat z různých úrovní:
Doporučujeme proto začít postupně. Ostatně nic vám neuteče a rozhodně je lepší jít krok za krokem a pomalu si zvykat na jednotlivá omezení než si způsobit zdravotní komplikace. Navíc úplňků je v roce dostatek :-)
Sami pak ucítíte, že půst Ékadaší má pozitivní účinky nejen na vaše zdraví, ale také na vaši mysl. Uvidíte, že vám bude hned lehčeji na těle i na duši.
Všichni jsme již někde potkali stoupence Haré Kršna. Určitě si vybavíte rozesmáté muže v bílém a oranžovém oblečení a ženy v pestrobarevných sárí, zpívající svoji mantru Haré Kršna Haré Kršna Kršna Kršna Haré Haré Haré Ráma Haré Ráma Ráma Ráma Haré Haré. Věděli jste ale, že jedním z hlavních pilířů života tohoto hnutí je jídlo? A to nejen tehdy, když se jedná o jeho konzumaci, ale právě v obdobích jeho odříkání, tedy půstu.
Půsty se tu dodržují dvakrát během lunárního měsíce (až třikrát během měsíce kalendářního), navíc pravidelně zařazují i již zmiňovaný celodenní půst Ékádaší.
Právě k němu se váže také několik mytologických příběhů. Mně se nejvíc líbí ten, ve kterém spolu bojují strašlivý démon Mura a polobohové pod vedením Pána Hariho. Když už to vypadá, že Mura zvítězí, vznikne z těla boha Višnua dívka, která démona Muru přemůže. Jako svou odměnu pak žádá, aby směla zbavit všech hříchů toho, kdo se postí od všech luštěnin a obilovin. Pán Višnu jí to umožní a pojmenuje ji Ékádaší, protože se to stalo jedenáctého dne ubývajícího měsíce.
Ékádaší v překladu znamená doslova „jedenáctý den“. Správně vypočtené dny Ékádaší jsou k dispozici na nejrůznějších webových stránkách. V principu se však jedná o jedenáctý východ slunce od novu a od úplňku.
Půst během Ékádaší má sloužit k očistě těla i duše od hříchů. Měli bychom se proto upřímně snažit dodržovat půst dle svých maximálních možností, ale zároveň i respektovat svůj zdravotní a fyzický stav, a také náročnost práce, kterou aktuálně vykonáváme.
„Jsem slabý člověk, ale v mé slabosti je má síla; můj smutek mne nebolí, má osamělost, to bude zároveň mé přemýšlení; mé odříkání, to bude zároveň má čistota.“
— Karel Čapek