Jóga vs korona vir

pichlavamandala.jpg

Když přišla první vlna epidemie na jaře roku 2020, napsala jsem takovou úvahu na téma - Proč jógu teď více než kdykoliv předtím? Po roce, s koronou a 8 měsících zavřených jógových studií, sportovních center fitek, ale také veškerých amaterských sportů, kroužků pro děti, se ke své úvaze vracím. Některé myšlenky zůstavají, další jsou ještě více důležité.  Jak to vidíte po roce s kornou vy?

 

 

Stará indická báje vypráví: 

Šel poutník do velkého města a potkal v poušti Smrtku s kosou. Ptá se jí „Kam spěcháš?

A Smrt odpověděla: „Posílá mě Bůh, abych skosila morem 50 000 lidí.“

Za nějaký čas potkal poutník Smrtku zase.

A hned na ni: „Nedržíš slovo, měla jsi zahubit jen 50 000, ale zahubila jsi jich 150 000!

Na to Smrt klidně: „Zahubila jsem morem jen 50 000 lidí. Těch 100 000 dalších zemřelo strachy.“

Všechno je jen v hlavě. Naše imunita ani naše odolnost nezávisí pouze na věku a zdravotním stavu. Poplašných článků, zpráv a doporučených opatření je všude kolem hodně. Není správná doba situaci podceňovat, ale s hysterií si moc nepomůžeme, naopak svému zdravotnímu stavu ještě přihoršíme.  - to byl úvod mého zamyšlení. Kdo to pochopil tak, že si v hlavě nastavím, že koronu nedostanu, tak to pochopil špatně. Ten vir přeskakuje z lidí na lidi dost rychle,  přesto si ale vybírá. Jsou lidé, kteří jsou opakovaně vystavovanány viru a na ně se nepřenese. Jak je to možné? Mají něco víc nebo jen lepší imunitní systém ovládaný čistou hlavou?

Doporučení alternativní medicíny pomáhají chránit a následně i lépe bojovat se záludným virem. Zda stačí jen cvičit jógu bych po roce asi přehodnotila. Znám spoustu jogínů, kteří si tím prošli, včetně mě samotné. Každopádně praxe jógy a pranayama mi pomohli v těch krušných chvilkách absolutního vysátí korona virem.

Kvalitní spánek, důkladný odpočinek a dostatečný pitný režim pro nás udělá více, než panické nakupování potravin v supermarketu a čtení všech těch šílených zpráv.

Naše tělo k nám neustále promlouvá, naslouchejme mu. Cítíte se slabí? Netlačte to. Zde je absolutní jogínský základ.

 

Pravidelný režim – chodit ve stejnou dobu spát a ve stejnou dobu vstávat pomůže tělu nastavit pravidelný biorytmus. Spánek však musí být dostatečný. Od 11 h večer se tělo regeneruje, každou půlhodinu, kterou jdete spát po 11 h večerní, ráno již nedospíte.

Pitný režim – neustále podceňujeme sílu čerstvé vody. Já sama osobně piji vodu horkou. Ano, i na cestě po teplých tropických krajích dodržuji režim pití horké vody dva litry denně. Spoustu virů neumí přežít ve vyšších teplotách. Internetem proběhla zpráva, že i tento vir nemá rád teploty na 35 stupňů. Kdo ví? Možná, že právě toto je recept na korona vir. Já to každopádně dělám již dlouho a dělá mi to moc dobře. Pokud nehodláte horkou vodu vyzkoušet, tak aspoň nepijte vodu ledovou, ale pokojové teploty.

Posilujte svou Wei Qi, nebo-li obrannou čchi. Využívám techniky čínské medicíny a v období chřipek a infekcí nasazuji Reishi a Coriolus. Toto jsou známé léčivé houby. Coriolus je úžasný především tím, že z těla doslova vyzobává to, co tam nepatří. Prokázal se býti výborným zabijákem třeba u HPV virů. Reishi v těle posiluje obranyschopnost organismu a navyšuje energii plic.

Vitamín C - nejsem velkým příznivcem doplňků stravy, ale navýšila jsem příjem Vitaminu C, dětem přidávám i Vitamin D. Vitaminu D máme po zimě velice málo a často to bývá právě nedostatek Vitamínu D, který vede k oslabení imunity a nezpracování dalších posilujících látek v těle. Vitamín C se již využívá v západní medicíně jako léčivo proti virům, třeba HIV.  Momentálně je jeho nitrožilní léčba testována i v boji s korona virem.

Selen – ten mám na radaru již od našeho prvního treku do Himalají v roce 2016. Při večerních debatách vysoko v  horách nám totiž spolu trekař zvěrolékař prozradil tajemství podceňovaného selenu. Na webu naleznete dostatek odborných článků o tom, jak selen může pomoci při boji s virem https://www.zrtlab.com/blog/archive/preventing-and-protecting-against-coronavirus-is-selenium-the-answer/

 

89252619_3396934693666668_5116164995750559744_n.jpg

Aromaterapie - kdo mě znáte, víte, že kudy chodím, tudy se nese vůně zlodějů. Zloději jsou totiž směs esenciálních olejů, která byla testována v době morové epidemie. Příběh vypráví o tom, jak skupinka zlodějů okrádala mrtvé v době morové epidemie a sami se ubránili nákaze. Byli však dopadeni při zločinu a jejich tajný recept museli prozradit, aby se uchránili před trestem smrti, který je čekal.  Směs má v sobě hřebíček, eukalyptus, citron, skořici a rozmarýnu. Je spoustu různých podobných směsí, já nejraději používám ty od Young Living. Jsou prokázané i další oleje, které mají protivirové vlastnosti. Napadá mě třeba oregano nebo kadidlo.

 

My vám prostory Karma Yogy preventivně vykuřujeme bílou šalvějí, která slouží nejen jako čistič negativní energie a vibrací, ale také hubí škodliviny (viry a bakterie) ze vzduchu a prostoru až na 30 dní.  A nakonec samotná jóga, pranayama a meditace, to jsou síly, kterým věřím víc, než čemukoliv jinému. 

 

A ještě jedno doporučení - prosím, pokud se necítíte dobře, tak na lekce raději nechoďte. Buďte ohleduplní, jak sami k sobě a ke svému tělu, tak ke svému okolí. Na všechny ostatní se těšíme. Přijďte posílit svoji mysl i tělo, svoji imunitu a dobrou náladu na své oblíbené lekce jógy. 

 

Veronika