Jak si v klidu užít Vánoce?

newsletter_podzim__7_.png

Svátky klidu a míru se už kdysi dávno zvrtly do hektických kotrmelců zvládnutí úplně všeho. Od vánočních večírků po zajištění toho nejlepšího Ježíška pro děti, do vyšnořených domovů a napečených zásob cukroví, které nikdo před Vánoci nesmí jíst a pak už jsme tak plní, že ho nechceme. Paradoxy naší doby pokračují, a tak i vy se možná již po několikáté ptáte sami sebe, jak letos zažít Vánoce v klidu a míru.

V hlavě mi rezonuje slovo pomalé, možná až líné a lehce nedokonalé, přesto krásné svátky vánoční.

Slovníkem moderního hipstera hýbe slovo slow – pomalý.  Ať už myslíme slow fashion, nebo slow food, a v případě žen po čtyřicítce taky slow metabolismus 😊

A co takhle SLOW Vánoce?

Jak na to? Jak si užít více přítomnosti a jednoduchosti? Jak si vychutnat opravdovou podstatu svátků?

Začněte zde:

Vezměte si papír a tužku a poctivě si napište na seznam vše, co chcete během adventu a samostatných svátků zvládnout.

Večeře s kamarádkou, firemní večírek, adventní jógu? Chcete stihnout napsat všem příbuzným široko daleko vánoční pohled a nachystat dům do vánočního kabátku, ručně vyrobit dárky, atd atd ? … Váš seznam může být dlouhý nebo krátký, ale napište si na něj upřímně úplně vše, co obvykle v období adventu děláte a co hodláte zvládnout i letos. Na samostatné svátky si připravte kalendář s návštěvami, kdy, koho plánujete vidět a jak vše bude probíhat. Teď máte svůj seznam, možná pěkně dlouhý a tučný. Dobře. Přikročme k druhé fázi.   Připravte si zvýrazňovač.  A zvýrazněte si barevně vše, co vás stresuje. Můžete být kreativní a barevně si svůj stres od sebe oddělit. Nejvíce stresu zabarvíte červeně a méně stresu žlutě, nejméně stresu označte zelenou barvou. Co vám na seznamu zbyde po vymalování, to je váš vánoční program.

Možná si v hlavě říkáte, to zvládnu i bez seznamu. Letos to ukotvím. Napsání tohoto seznamu vás však bude stát velice málo času. Ale toto malé cvičení na papíře, vám může, pevně věřím, přinést obrovskou vnitřní úlevu. Pojmenovat a označit hlavní vztyčné body červenou vlajkou, které přináší stres. A ten redukovat. Protože když je náš program nabitý, může být stresující i jednoduché a obvykle příjemné setkání třeba s přáteli.


 

newsletter_podzim__5_.png

Méně jídla a pečení

Jednu věc, kterou máme v Čechách spojenou se svátky vánočními je obžerství. V průběhu svátků si stěžujeme, jak jsme přejedení, že je toho moc a že zase přibereme. V rádiu se redaktoři nebaví o ničem jiném než o bramborovém salátu a smaženém kapru a kolik kalorií to dá. Prosím vás moji milí, klid, z jedné štědrovečerní večeře nikdo nepřibere. Ani když kapr bude extra smažený na dvakrát, ani když do salátu dáte pravou majonézu. Kde se tloustne, je neustále ujídání, pojídání a celé to zapíjení alkoholem. Alkohol se zdá jako nevyhnutelná nutnost k tomu, abychom přežili všechny ty návštěvy a rodinné příslušníky (nebojme se nazvat věci pravým jménem).  Co kdybyste si ze svého právě vytvořeného seznamu vyškrtli tu jednu návštěvu, která vás stresuje nejvíc? Ušetřili si stresové pojídání a tlumení emocí alkoholem a místo toho šli třeba na procházku nebo na jógu? Že je to vaše matka? Vezměte ji s sebou.

K jídlu přidávám ještě jednu poznámku. Tradiční vánoční cukroví je v Čechách opravdu speciální, pečeme ho dlouho odpředu, skladujeme ho ve spižírnách a tam, kam nikdo nemůže. Zlobíme se, když ho někdo ujídá. Ale proč? Proto jsme ho přeci pekly. A tak pokud pečete, nechte je ujídat. A že nezbude na štědrovečerní tabuli? Nevadí, jsem si jistá, že tam budou jiné dobroty.

 

Méně dárku a více spolu

Přemýšlíme, komu co koupit, koho čím potěšit, nebo se jen trumfujeme v kupování dárků?  Já jsem dárkomil, obvykle zajištuji dárky pro celou rodinu a široké příbuzenstvo.

Ale i letos chci změnu a být více štědrá v čase se svými blízkými a méně v darování. Konec konců, čas je naše nejcennější komodita. Chceš-li někomu něco dát, dej mu svůj čas. Jeďte spolu na výlet, vezměte děti/přítele do kina nebo na procházku či kávu.  A pokud se vám s daným člověkem nechce takto trávit čas, tak proč mu dávat dárek tak jako tak? Společné prožitky a sdílení, je to nejvíc, co jeden druhému můžeme věnovat. Nenechme se strhnout komerční reklamou, která nabádá  k nakupování.

Máš vše, co potřebuješ a pokud ne, tak to, co ti chybí, si stejně nekoupíš.

Možná vše nebude dokonalé, dům vyvoněný a 7 druhů cukroví napečených, ale v tom je ta krása. Wabi Sabi je japonský způsob pohledu na věc, který nás učí  ocenit krásu v její nedokonalosti a pomíjivosti a jednoduchosti. Je to světonázor, který převládá v mnoha formách japonského umění a je silně ovlivněn buddhistickým učením.

A tak doufám, že ty vaše svátky, stejně jako ty moje, budou letos pomalé, krásně nedokonalé, a přesto naprosto zenové.