INCREDIBLE INDIA

petra plutnarova karmayoga

Incredible India. Neuvěřitelná Indie. Tak zní indický reklamní slogan pro podporu turismu. Odjížděla jsem studovat jógu, jako obvykle věděla, že tam musím, nevěděla proč, nečekala nic, ale z minulých cest jsem věděla, že se otevře nějaký proces. Když je žák připraven, učitel se vždy najde a je jedno, jestli je to situace nebo člověk, kterého potkáme. Já měla štěstí, jen se za mnou zaklaply dveře letadla, proces se rozjel a uzavřel se za necelý měsíc těsně před návratem do Čech tak, abych se od svých učitelů z Indie a na Bali vrátila zcela klidná, do morku kostí šťastná, naplněná, spokojená, plná lásky ke všemu živému. Všechny otázky byly zodpovězeny, respektive se mi podařilo dostat až za ně, za mysl, do prostoru, kde už žádné otázky neexistují, protože je tam láska a pochopení. Co mi to umožnilo? Indie, která je svým zvláštním způsobem nepohodlná. Vytáhne i to, o čem jste nevěděli, že ve vás dřímá, všechno, co jste již považovali za vyřešené (a nebylo tomu tak až tak docela). Dále se za sebe skládaly události a lidé, které jsem potkávala tak, že to nebyla náhoda. Výstup z komfortní zóny funguje, vytáhne hluboko uložené záležitosti, bolesti, strachy, křivdy, neodpuštění, a musíte se s tím popasovat – v tom je energie Indie mocná. Není to příjemné, ale někde vzadu víte, že je to tak správně, že to musíte vytáhnout na světlo a zpracovat. Pomohl mi v tom indický pan učitel, který mi nastavil jógovou praxi tak, že mne dostal přesně na hranici mých fyzických sil, ani o píď výš, ani o píď níž. A na té hranici, když ji přesně líznete, se vše mění. Dojde tam k rozkladu. Tělo pustí to, co už nemá držet, vše nezpracované se vyvalí ven, možná se na chvíli sesypete, ale pak se rána vyčistí a vy se poskládáte znovu a lépe.

Proces pokračoval v indickém ášramu pravidelnou téměř celodenní praxí a přebýváním v jednoduchém špinavém pokoji, kde mi došlo, co je opravdu důležité, a celý se dokončil u mého pana učitele v ášramu na Bali, kde mne energie ostrova mateřsky objala a pan učitel mi nekompromisně, ale s láskou, skrze praxi vysvětlil, že vnitřní klid je základ všeho bytí. Vnitřní klid vychází ze soustavné každodenní praxe a z vnitřního klidu pramení láska pro vše živé, protože vše je božské. Z lásky pro vše živé může teprve vzniknout globální harmonie. Většina lidí se nepropracovala ještě ani k fázi první – vnitřními klidu. Bez této fáze láska, a nalijme si čistého vína, ani světový mír, nejsou možné. Jakmile se objeví uprostřed hrudi láska pro vše živé, tehdy zmizí otázky. Jakmile začneme tuto lásku vyzařovat a šířit, vesmír se spojí, aby nám pomohl naši misi naplnit. Já to teď žiju. Nevím, na jak dlouho, ale ráda bych věřila, že už o to nepřijdu. Celý příběh je tak neuvěřitelný, že bude-li mi dáno, bude z toho kniha. Matka Indie není pro každého. Pokud se bojíte být zranitelní a otevřít se, bude vás to tam jen štvát. Všude je to trochu ušmudlané, věci nefungují, jak jsme zvyklí. Ale Indie je také neuvěřitelně rozmanitá, barevná, živočišná a všechno je tam možné. I to, co si nedovedete představit. Pokud se nebojíte, vytáhne z vás i to, o čem jste neutušili, že ve vás dřímá. Spadne vám brada údivem nad krásou té mocné energie, před kterou se nikam neschováte. Když v sobě najdete sílu a odvahu být zranitelní a poddat se, změní vás to. K lepšímu.

Naším úkolem tady je dostat se domů – k sobě. Když se tam dostaneme, dojde nám, že jsme tam vždycky byli. Vždy jsme byli doma, kdekoli a kdykoli. Abychom to mohli uvidět, nestačí otevřít oči, je potřeba otevřít srdce.

Scroll to top