NOVÝ ROK VE ZNAMENÍ ZEMSKÉHO VEPŘE

ROK VEPŘE KARMAYOGA
autor: Rozálie Zervanová, #art_rozalie

Čínský nový rok ve znamení VEPŘE odstartuje svou vládu 5. února 2019 a skončí 24. ledna 2020. Střídá doposud vládnoucího zemského psa, takže i s VEPŘEM bude znovu vládnout stabilní prvek Země, tentokrát ale s JINovou polaritou.

Rok vepře nám přináší do života radost, stabilitu, prospěch a hojnost.

Budeme cítit větší svobodu a uvolněnost, což přinese změny i do mezilidských vtahů. Lidé by k sobě v tomto roce mohli být ohleduplnější, laskavější, ale také možná citlivější, a tak POZOR na prostořekost, která by mohla zraňovat. Znamení vepře je soucitné a velkorysé, neodmítne podat pomocnou ruku. Bude nápomocné v pracovním prostředí, takže by se nám mělo dařit v zaměstnání, obchodu i výrobě. Smyslný vepř si také rád dopřává, umí si život užívat plnými doušky, nešetří.  Radujme se tedy ze života, plánujme a nebojme se snít. Ale vše s mírou, nenechme se ukolébat stabilitou a hojností, abychom nenaletěli na „výhodné koupě“ nebo půjčky.  Buďme pečliví a rozvážní, obzvlášť při uzavírání smluv.

Tento rok nás trochu zpomalí, budeme mít tendence ke zvolnění, budeme hledat smysl, půjdeme více do hloubky. Zázemí a klid otevřou dveře naší kreativitě. Ale žádné přílišné přemítání, lenošení a odkládání věcí.

Rok 2019 bude ovlivněn Letící hvězdou číslo 8, která patří mezi šťastné letící hvězdy, přináší vnitřní proměnu a důraz na klid. „8“ ve feng shui i čínské astrologii představuje velmi šťastné číslo, symbolizuje věčnost a nekonečno. Nese v sobě moudrost, stabilitu, zralost, klid, podporu, zajištění, vytrvalost, houževnatost, výživu a péči.

Oproti loňskému roku, kdy jsme odhodili staré šaty a snažili se zaujmout, zazářit a někdy možná i sklouzávali k povrchnosti, půjdeme v tomto roce mnohem více do hloubky. Pečlivost a soustředěnost bude letos vítězit nad rychlostí. Místo hvězdného lesku nás bude zajímat kvalita a promyšlenost. Namísto výstřednosti a extravagance upřednostníme spíše pohodlnost a praktičnost.

Osmička náleží elementu Země, v přírodě představuje horu. V našem životě se prvek Země projevuje v jeho pevných základech, v našem zázemí. Pečujme s láskou o svůj domov, zkrášleme a zútulněme si jej. Zamysleme se i nad fungováním naší domácnosti ve vztahu k přírodě. Jaké potraviny a v jakých obalech nakupujeme? Jaké prací a čisticí prostředky používáme? Buďme k planetě Zemi ohleduplní a inspirujme k tomu i ostatní.

Barvy, kterými se letos můžeme obklopit, jsou zemité barvy – odstíny žluté a hnědé –  béžová, okrová, cihlová, medová… Dobrá zpráva je, že pokud jsme si oblíbili červenou barvu, ani letos se jí vzdávat nemusíme.

JAK DOSÁHNOUT HARMONIE? Jak si rok 2019 užít?

Inspirovat váš může následujících 8 tipů:

  1. Dopřejme si pravidelnost – v tomto roce si více než jindy dopřejme pravidelný řád a rytmus. Rutina je stavebním kamenem pro fungování prvku Země. Prospěje nám, když budeme vstávat a uléhat pravidelně ve stejnou dobu. Zvykněme si i na pravidelné stravování a pracovní dobu. Zařaďme do svého programu i pravidelný pohyb a pobyt v přírodě. Nevynechme ani pravidelnou péči o sebe a své tělo.
  1. Nastavme rovnováhu mezi prácí a odpočinkem – mnoho lidí si stěžuje na přílišnou zaneprázdněnost, moc práce a málo času pro sebe. Dobrý plán je základ a tak zkusme v tomto roce plánovat obráceně. Nejprve zaznamenejme do svých diářů na celý rok věci nepracovní, věci, které si přejeme uskutečnit, které nás potěší a na které se budeme těšit. Ať už to bude dovolená s rodinou, aktivní víkend s přáteli, romantická večeře s partnerem, víno s kamarádkou, pravidelná masáž či návštěva kadeřníka… Pokud máme už dávno vyhlédnutý kurz focení, malování, keramiky, šití, výroby čokoládových pralinek nebo jiný kurz, který nás zajímá, tento rok už nic neodkládejme a zapišme se. Jen tak se z našich snů může stát realita.
  1. Pečujme o sebe – dopřejme si pravidelně péči o své tělo. Ať už si dopřáváme bylinnou koupel při svíčkách, pečujeme o svou pleť a tělo doma nebo o sebe necháme pečovat v kosmetickém salónu, zahrňme tyto pečující rituály do svého pravidelného programu a ne jen když nám zbude čas. Svědomitá péče o sebe ať už při ranní sprše, při čištění zubů, úpravě vlasů nebo rukou podpoří náš láskyplný vztah k sobě. K péči o sebe patří i zdravý spánek. O prostor, kde spíme, bychom měli dbát s velikou pečlivostí, tady naše tělo regeneruje, nabírá nové síly. Kvalitní postel, matrace a lůžkoviny jsou základem. Prostor ložnice by měl být bez zbytečných věcí, čistý a uklizený, aby náš spánek nic nerušilo.
  1. Vyhněme se poživačnosti a marnotratnosti – dejme si tento rok pozor na nezřízené přejídání a přílišnou konzumaci sladkostí, kávy či alkoholu. Dejme přednost střídmosti a zaměřme se na původ a kvalitu potravin. Pozor také na hromadění zbytečností. Pečlivě zvažme především výhodné nákupy ve slevě. Obklopujme se zdravými věcmi, které nezatěžují životní prostředí. Raději méně, ale kvalitně.
  1. Pěstujme společenské styky – Uvědomme si, kolik času denně strávíme komunikací na sociálních sítích a surfování po internetu, sledováním televize. Opusťme svět virtuální a ponořme se do toho skutečného, živého světa. Setkávejme se pravidelně s lidmi, se kterými je nám dobře. Pečujme o své přátele a rodinu, buďme spolu, smějme se a bavme se společně.  Dopřejme si vzájemný kontakt, vřelé objetí, polibek na tvář či pevný stisk ruky. Milý úsměv můžeme věnovat i cizímu člověku.
  1. Výživa – tento rok zapomeňme na diety nebo experimentování ve stravě. Upřednostněme kvalitu a pravidelnost před kvantitou a nahodilým stravováním. Dopřejme si zdravá jídla z kvalitních čerstvých potravin, ideálně vypěstovaných v našich podmínkách. Plánujme si dostatek času a klidu na jídlo, abychom si jej mohli beze spěchu a vyrušování vychutnat. Když pro sebe nebo ostatní jídlo připravujeme, dejme si záležet i na tom, jak jídlo servírujeme. Používejme pěkné nádobí, pečlivě se věnujme i prostírání stolu. Vyživovat se nemusíme pouze jídlem, nezapomínejme na tak přirozenou věc, jakou je dech. Naučme se správně dýchat a využívejme možnosti dechu.
  1. Pohyb – pokud se pravidelně hýbeme, děláme tak skvělou službu svému tělu, pohybem zvyšujeme svou odolnost a pečujeme o své zdraví i dobrou náladu. Snažme se pohyb zařadit do celého svého dne. Během pracovního dne nezůstávejme ustrnutí v jedné pozici, dopřejme si několikrát denně malé protažení. Využívejme co nejvíce náš přirozený pohyb, tedy chůzi.
  1. Vzdělávejme se – v tomto roce by mělo být učení pro nás snazší. Prohlubujme proto své znalosti, posouvejme se dál a to nejenom ve své profesi. Studujme i věci, které nás zajímají a obohacují nám život. Inspirujme se lidmi se společným zájmem.

Přeji Vám láskyplný a radostný rok!

Lucie Šabatová

www.luckyjoga.cz

JEMNA HATHA JOGA

Scroll to top